ShopShopCosmeticsContact LensesVISUASHOW Meta Series Myopia Contact Lenses -1.00 to -8.00 Natural Color Lens Eyes 2pcs Yearly colored Color Contacts For Beauty
Shop
VISUASHOW Meta Series Myopia Contact Lenses -1.00 to -8.00 Natural Color Lens Eyes 2pcs Yearly colored Color Contacts For Beauty
$12.00 – $16.00Price range: $12.00 through $16.00
Add to wishlist Add to compareAsk about product
SKU: 1005004625136606
Categories: Contact Lenses, Cosmetics
Description

Features:
【Technology】 Applying sandwich coloring technology, the dye layer does not contact the eye ball directly, which effectively prevent the dye from causing adverse reactions to the eyes.
【THIN】:Using ultra-thin material with high water content, it is more comfortable to wear.
【BREATHABLE】:The polymer material allows oxygen molecules to pass through the lens, effectively improving the oxygen permeability.
【PROTECTIVE】:The outer material blocks UV and dust from entering the inner colored layer.
【SAFE】:Approved by CE, regulated by strict QA protocols and other regulative associations, VISUASHOW contacts are safe to wear.
Specifications:
Diameter: 14.20mm
Water content: 40%
Base curve: 8.6mm
Thickness: 0.08mm
Prescription: 0.00 /Plano ~ -8.00
Color: as per picture
Ingredients: soft hydro gel (HEMA)
Expiry Duration: 5 years (Before opening)
Usage time: 12 months (After opening)
Package includes: Blister(2 pcs lenses in one box) and 1 Contact Case
Note: The effect of the lens varies from person to person, Images are for reference only.
Wholesale Discount: Welcome to contact our customer service for details.







































CERTIFICATIONS

COMMITMENT:
The perfect quality organization effectively implements quality responsibilities, and effectively manages in strict accordance with the dual quality system of GMP and ISO13485 for medical devices. Comprehensive, traceable and efficient quality management, responsible for each piece of product.




Additional information
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1 cm |
| Brand Name | VISUASHOW |
| Material | HEMA |
| Origin | Mainland China |
| Package Quantity | TWO PIECES |
| Contact Lenses Type | Yearly Disposable |
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | Combo |
| Certification | CE |
| External Testing Certification | ce |
| Sphere (SPH) | -8.00 |
| Item Type | Color Contact Lenses |
| Model Number | LM30,LM29 |
| Diameter (mm) | 14.20 |
| Thickness(mm) | 0.08mm |
| Base Curve | 8.6mm |
| Water Contant | 40% |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Be the first to review “VISUASHOW Meta Series Myopia Contact Lenses -1.00 to -8.00 Natural Color Lens Eyes 2pcs Yearly colored Color Contacts For Beauty” Cancel reply
Related products
-
Select options+ wishlist+ compare
Hoygi Niacinamide Facial Serum Vitamin B3 Wrinkles Pigment Dark Spot Removal Correcting Glow Serum Face Whitening Moisturizer
$6.00 – $27.00Price range: $6.00 through $27.00 -
Select options+ wishlist+ compare
Fast Whitening Serum for Female Private Parts Hands Knees Elbows Dark Spot Corrector Beauty Care
$6.00 – $62.00Price range: $6.00 through $62.00 -
Select options+ wishlist+ compare
EYESHARE 10Pcs=5Pair Color Contact Lenses for 1 Day Daily Lens Blue Contacts Daily Disposable High Wearing Comfort Brown Lenses
$66.00Original price was: $66.00.$22.00Current price is: $22.00.CROATIA-BLUE-DAYCROATIA-BROWN-DAYCROATIA-GRAY-DAYCROATIA-GREEN-DAYDENMARK-BLUE-DAYDENMARK-GRAY-DAYDENMARK-GREEN-DAYDENMARK-PURPLE-DAYHOLLAND-BLUE-DAYHOLLAND-BROWN-DAYHOLLAND-GRAY-DAYHOLLAND-GREEN-DAY -
Select options+ wishlist+ compare
VISUASHOW Aurora Color Contact Lenses Prescription Colored Contacts 1Pair Natural Cosmetic Eye Lenses for Makeup Coloured Lens
$12.00 – $16.00Price range: $12.00 through $16.00AZUEMERALDGRAPHITEHAZELLCY GRAYMARINEMELOCHREQUARTZVERDE -
Select options+ wishlist+ compare
Skin Texture | Pore Refining Resurfacing, Brightening Facial Serum with Retinol and Niacinamide Non-Comedogenic
$6.00 – $70.00Price range: $6.00 through $70.00














Reviews
There are no reviews yet.