ShopShopCosmeticsContact LensesVISUASHOW Aurora Color Contact Lenses Prescription Colored Contacts 1Pair Natural Cosmetic Eye Lenses for Makeup Coloured Lens
Shop
VISUASHOW Aurora Color Contact Lenses Prescription Colored Contacts 1Pair Natural Cosmetic Eye Lenses for Makeup Coloured Lens
$12.00 – $16.00Price range: $12.00 through $16.00
Add to wishlist Add to compareAsk about product
SKU: 1005004189150264
Categories: Contact Lenses, Cosmetics
Description







Specifications:
-
Diameter: 14.20mm
-
Water content: 40%
-
Base curve: 8.6mm
-
Thickness: 0.08mm
-
Prescription: 0.00 /Plano ~ -8.00
-
Color: as per picture
-
Ingredients: soft hydro gel (HEMA)
-
Expiry Duration: 5 years (Before opening)
-
Usage time: 12 months (After opening)
-
Package includes: Blister(2 pieces of lenses in one box) and 1 Contact Case.
-
Note: The effect of the lens varies from person to person, Images are for reference only.
-
Wholesale Discount: Welcome to contact our customer service for details.
Additional information
| Weight | 15 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2 cm |
| Brand Name | VISUASHOW |
| Material | HEMA |
| Origin | Mainland China |
| Package Quantity | TWO PIECES |
| Contact Lenses Type | Yearly Disposable |
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | Combo |
| Certification | CE |
| External Testing Certification | ce |
| Sphere (SPH) | -8.00 |
| Item Type | Color Contact Lenses |
| Model Number | FA71 |
| Diameter (mm) | 14.20 |
| Thickness(mm) | 0.08mm |
| Support | Retail,wholesale,dropshipping |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Be the first to review “VISUASHOW Aurora Color Contact Lenses Prescription Colored Contacts 1Pair Natural Cosmetic Eye Lenses for Makeup Coloured Lens” Cancel reply
Related products
-
Select options+ wishlist+ compare
MILL CREEK 2pcs New Colored Contact Lenses for Eye Anime Eye With Degree Black Contacts Lenses Halloween Pupils Makeup Contact
$7.00 – $16.00Price range: $7.00 through $16.00Aurora SparkAwaken Bloom BrownAwaken Bloom GreenEclipse GlowGalaxy BloomMirage BlueMirage Grey -
Select options+ wishlist+ compare
Skin Texture | Pore Refining Resurfacing, Brightening Facial Serum with Retinol and Niacinamide Non-Comedogenic
$6.00 – $70.00Price range: $6.00 through $70.00 -
Select options+ wishlist+ compare
550pcs Coffin Almond Soft Gel Nail Tips False Half Cover Press On Acrylic Nails 11Sizes Fake Nails DIY Manicure Extension Tools
$12.00 – $16.00Price range: $12.00 through $16.0001-550pcs02-550pcs03-550pcs04-550pcs05-550pcs06-500pcs07-440pcs08-550pcs09-400pcs10-550pcs11-550pcs12-550pcs13-500pcs14-550pcs15-550pcs550pc-L Coffin550pc-M Almond550Pc-S Coffin550pc-S Square550pc-S Stiletto550Pc-Toes -
Select options+ wishlist+ compare
Fast Whitening Serum for Female Private Parts Hands Knees Elbows Dark Spot Corrector Beauty Care
$6.00 – $62.00Price range: $6.00 through $62.00 -
Select options+ wishlist+ compare
DUOXIU 1Pair Year Natural Brown Green Eye Color Contact Lenses Big Eye Cosmetic Gray Pupils for Beauty And Eye Color Enhancement
$13.00 – $14.00Price range: $13.00 through $14.00Jelly Bloom GoldJelly Bloom GreenJelly Brown GreenSpring Diary BlueSpring Diary BrownSpring Diary PinkTipsy Bloom Brown












Reviews
There are no reviews yet.