Newshe 2 Pcs Solid 925 Sterling Silver Wedding Rings Set Yellow Gold Plated 3Ct Halo AAAAA CZ Pear Cut Engagement Ring for Women
$66.00 – $67.00Price range: $66.00 through $67.00
Add to wishlist Add to compareAsk about productDescription

Item No: TR2006_Y
Metal:Solid 925 sterling silver
Color:Yellow gold color
Gem Type: AAAAA cubic zircon
Main Stone size:6.0*9.0 mm, Pear Shape,2.7ct
US Size:Size 4~13
Total Weight: 5.30 g
Package Content: 2pcs/set rings, opp bag,jewelry box
♥Satisfying Warranty♥
No Stones Fall Out, 180 Days Money Back Guarantee!
Contact us before return, replace or exchange of our wedding ring sets.
Made of fine 925 sterling silver and coated with rhodium plating. Benefits include:
-
Increased luster and brilliance
-
Minimum tarnishing
-
Comfort-fit
-
Nickel free, safe for nickel allergies
This is a set of 925 silver gold-plated and diamond studded teardrop shaped rings.
AAAAA Grade Cubic Zircon
-
Newshe Cubic Zircon is simply one of the finest simulated diamond in market.
-
The CZ color clarity and cut perfectly match natural diamond standards, NEWSHE JEWELLERY provide high quality handpicked cubic zircon with amazing brightness and shine.
-
Affordable and economical, great for travel without any hassle concerns!
Ideal Jewelry Gift Choice
This women’s cubic zircon engagement wedding ring set is a lovely gift for your wife, girlfriend, lover, mother, friends and families on special occasions like Birthday, Anniversary, Mother’s Day, Valentine’s Day,Thanksgiving and Christmas!



Click the below picture to check the same design Silver Color wedding ring set:↓
Jewellery Protection Method:
Rings made by sterling silver is extremely precious and very easy oxidized.
Please avoid direct contact with corrosive substances, including daily skincare and cosmetics.
Always clean your jewelry in warm water with mild soap then swab with silver cloth so that it could look like new.
All rings come with a FREE Luxury Gift Box!





Additional information
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5 cm |
| Brand Name | Newshe |
| Origin | Mainland China |
| Certificate | Yes |
| Item Weight | 5.3g |
| Main Stone | Zircon |
| CertificateType | Third Party Appraisal |
| High-concerned chemical | None |
| Metals Type | Silver |
| Metal Stamp | 925,Sterling |
| Gender | Women |
| Fine or Fashion | Fine |
| Rings Type | Bridal Sets |
| Setting Type | Prong Setting |
| Item Type | Rings |
| Side Stone | Zircon |
| Model Number | TR2006_Y |
| is_customized | No |
| Occasion | Wedding |
| Shapepattern | Water Drop |
| Center Stone Size | 6.0 * 9.0 mm |
| Color | Yellow gold |
| Style | Luxury/ Elegant/Trendy /Romantic |
| Gift for | Wife, Girl friend, Lover, Couple |
| Wear Occasion | Daily/Office/Wedding/ Engagement/ Anniversary |
| Package Content | 2pcs/set rings, opp bag,jewelry box |
| Wholesale/Dropshipping | Accepted,pls contact us |
| Celebrate | Anniversary/ Valentine's Day / Birthday / Thanks giving/Christmas/Mothers' Day |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"length":{"cm":"49.3","inch":"49.3"},"size":"5","vid":698},{"length":{"cm":"50.6","inch":"50.6"},"size":"5.5","vid":-112},{"length":{"cm":"51.9","inch":"51.9"},"size":"6","vid":1394},{"length":{"cm":"53.1","inch":"53.1"},"size":"6.5","vid":-113},{"length":{"cm":"54.4","inch":"54.4"},"size":"7","vid":3434},{"length":{"cm":"55.7","inch":"55.7"},"size":"7.5","vid":-114},{"length":{"cm":"57","inch":"57"},"size":"8","vid":699},{"length":{"cm":"58.3","inch":"58.3"},"size":"8.5","vid":200000289},{"length":{"cm":"59.6","inch":"59.6"},"size":"9","vid":350262},{"length":{"cm":"60.8","inch":"60.8"},"size":"9.5","vid":200000290},{"length":{"cm":"62.1","inch":"62.1"},"size":"10","vid":1583},{"length":{"cm":"64.6","inch":"64.6"},"size":"11","vid":100010420},{"length":{"cm":"67.2","inch":"67.2"},"size":"12","vid":1663},{"length":{"cm":"46.8","inch":"46.8"},"size":"4","vid":-53},{"length":{"cm":"48","inch":"48"},"size":"4.5","vid":-54},{"length":{"cm":"63.4","inch":"63.4"},"size":"10.5","vid":-60},{"length":{"cm":"65.9","inch":"65.9"},"size":"11.5","vid":-63},{"length":{"cm":"69.7","inch":"69.7"},"size":"13","vid":-66},{"length":{"cm":"68.5","inch":"68.5"},"size":"12.5","vid":-73},{"length":{"cm":"71.0","inch":"71.0"},"size":"13.5","vid":-74},{"length":{"cm":"72.3","inch":"72.3"},"size":"14","vid":-76}]} |
Related products
-
Select options+ wishlist+ compare
2025 New 4-Piece Bridal Zirconia Full Set Women’s Party Jewelry Set Luxury Dubai Nigeria CZ Crystal Wedding Jewelry Set
$78.00Original price was: $78.00.$39.00Current price is: $39.00. -
Select options+ wishlist+ compare
Middle East 4 pieces/batch of copper openable bracelets, Dubai women’s fashion jewelry, Ethiopian bride wedding gift
$97.00Original price was: $97.00.$19.00Current price is: $19.00. -
Select options+ wishlist+ compare
High Quality Dubai Gold Plated Jewelry Set For Women Luxury Design Spike Necklace Earrings Bracelet Ring For Weeding Party Gift
$119.00Original price was: $119.00.$54.00Current price is: $54.00. -
Select options+ wishlist+ compare
Arabic Women Gold Color Jewelry Sets Featured Round Pendant Earrings Rings Bracelets Suitable for Wedding Banquets Parties
$19.00Original price was: $19.00.$18.00Current price is: $18.00. -
Select options+ wishlist+ compare
New Dubai African Bead Jewelry Set for Women Party Gifts Wedding Accessories 24K Gold Color Necklace Ring Bangle Earrings Sets
$16.00 – $18.00Price range: $16.00 through $18.00













Reviews
There are no reviews yet.