Shop
KIPOZI Professional Titanium Flat Iron Hair Straightener with Digital LCD Display Dual Voltage Instant Heating Curling Iron
$124.00 Original price was: $124.00.$62.00Current price is: $62.00.
Description


|
|
|
|
|
LCD display is clear and easy to read. Suitable for thick, curly and wavy hair types. |
Default Temperature by Press “P” 270F (fragile hair) 350F (damaged hair/colored hair ) 410F (healthy hair ) |
8 ft swivel cord for convenient styling. Auto world voltage for worldwide usage. |

Default Temperature by Press “P”
270F (fragile hair)
350F (damaged hair/colored hair )
410F (healthy hair )

LCD display is clear and easy to read.
Suitable for thick, curly and wavy hair types.

PTC Heater
Instant Heating and Stable

Extra Wide Plate Design

Less fizz in your hair with the flat iron



Additional information
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5 cm |
| Brand Name | KIPOZI |
| KIPOZI Model | K139 |
| Min. temperature | 80 °C |
| Applicable hair | Dry & wet |
| Origin | Mainland China |
| High-concerned chemical | None |
| Temperature Controller | Knob |
| Max. temperature | 230°C |
| Power (W) | 60W-100W |
| Commodity Quality Certification | GS(消费电子) |
| Optimal styling time | 3-5 min. |
| Function | International Voltage |
| Certification | CE |
| Item Type | Iron |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage) |
| Power Cord Tail Assembly Mode | 360° Rotatable |
| Thermostat Adjustment Segments | 10 |
| Dimensions Of Heating Plate | Others |
| Material | Plastic/Nano Titanium |
| Diameter of thermal conductor | More than 31 mm |
| Model Number | AE-K139-BK |
| Material of thermal plate/bar | TITAN |
| Service life of thermal plate/bar | More than 50,000 times |
| Available Plug | US/UK/EU |
| Choice | yes |
Related products
-
Select options+ wishlist+ compare
50ML Facial Steamer Nano Steamer Hot Sprayer Face Humidifier Skin Moisturizing Pores Cleansing Skin Deep Hydration Control Oil
$84.00Original price was: $84.00.$41.00Current price is: $41.00.EU PLUG -
Select options+ wishlist+ compare
Electric Neck Massager EMS Pulse Rechargeable USB Cervical Traction Therapy Massage Stimulator Pain Relief Heating Function
$45.00Original price was: $45.00.$24.00Current price is: $24.00. -
Select options+ wishlist+ compare
Cellulite Massager Body Slim Sculpting Machine Handheld Electric Massage gun Skin Tightening For Belly Waist Butt Arms Legs
$96.00Original price was: $96.00.$38.00Current price is: $38.00. -
Select options+ wishlist+ compare
Electric Shaver for Women 2-in-1 Electric Razor for Women Legs Underarm Face Pubic Hairs Rechargeable Razor Body Hair Trimmer
$19.00 – $20.00Price range: $19.00 through $20.00PinkPURPLE -















Reviews
There are no reviews yet.