ShopShopCosmeticsContact LensesVisuashow Anime Colored Contact Lenses Miku Cosplay Coloured Contact Lens Yearly Beauty Small Pupils Lens Pink Eye Lenses
Shop
Visuashow Anime Colored Contact Lenses Miku Cosplay Coloured Contact Lens Yearly Beauty Small Pupils Lens Pink Eye Lenses
$14.00
Add to wishlist Add to compareAsk about product
SKU: 1005009439007182
Categories: Contact Lenses, Cosmetics
Description
Specifications
-
Diameter: 14.2mm
-
Water Content: 38%
-
Base Curve: 8.6mm
-
Thickness: 0.08mm
-
Color: As per picture
-
Ingredients: Soft hydrogel (HEMA)
-
Expiry Duration: 5 years (Before opening)
-
Usage Time: 1 Yearly (After opening)
-
Package Includes: Blister(2 pcs lenses in one box) and 1 Contact Case













【Premium Color & Style Variety】
FDA-approved hydrogel lenses. Each shade enhances your iris with high-definition pigments for a bold or subtle transformation—perfect for daily wear or special occasions.
【All-Day Comfort & Eye Health】
Crafted with hydrogel moisture lock The material used can deliver about 2.5 times the oxygen to the eyes, eliminating eye hypoxia and reducing eye fatigue. Includes UV-blocking technology to protect against harmful rays. Suitable for sensitive eyes.
【Customizable Fit & Clarity】
Available in prescription (0.00 to -8.00) and plano (non-prescription) options, with 8.6mm base curvature for universal comfort. Features anti-glare edges for crisp, natural-looking vision.
【Easy Care & Durability】
Annual disposable lenses (replace every 1 year) designed for hassle-free maintenance. Includes a free lens case. Always clean with solution before/after use and avoid overnight wear.
Warm Tips
-
Please purchase 2 pairs of lenses if your left and right eyes have different diopters.
-
If you don’t know how to choose lenses, please provide us with your doctor’s prescription list and we will give you professional advice
-
We provide dropshipping service, wholesale service and brand customization service, welcome wholesale, become a follower of the store, you can enjoy the follower discount and follower-specific coupons.
Certifications


Additional information
| Weight | 15 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2 cm |
| Brand Name | VISUASHOW |
| Material | Hydrogel |
| Origin | Mainland China |
| Package Quantity | TWO PIECES |
| Contact Lenses Type | Yearly Disposable |
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | Combo |
| Certification | CE |
| External Testing Certification | ce |
| Sphere (SPH) | -8.00 |
| Item Type | Color Contact Lenses |
| Model Number | REC0287 |
| Diameter (mm) | 14.5 |
| Thickness(mm) | 0.08mm |
| Support | Retail,wholesale,dropshipping |
| Base Curve | 8.6mm |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Be the first to review “Visuashow Anime Colored Contact Lenses Miku Cosplay Coloured Contact Lens Yearly Beauty Small Pupils Lens Pink Eye Lenses” Cancel reply
Related products
-
Select options+ wishlist+ compare
Allbell Magique Ombre Grey Synthetic Wigs With Side Bangs For Women Party Cosplay Natural Wavy Fake Hair Heat Resistant Fiber
$26.00 – $27.00Price range: $26.00 through $27.00LC042-1LC8155-3LC8232-1LC8248-2SWLC1261-6OR22SWLC1276-2BR20SWLC1276-4BR20SWLC1324-1GR24SWLC6358-1PI24SWLC8327-1BL24SWLC8367-1AU28SWLC8368-1BL26SWLC8375-1RE24WL1010-1WL1118-1 -
Select options+ wishlist+ compare
Fast Whitening Serum for Female Private Parts Hands Knees Elbows Dark Spot Corrector Beauty Care
$6.00 – $62.00Price range: $6.00 through $62.00 -
Select options+ wishlist+ compare
VISUASHOW Aurora Color Contact Lenses Prescription Colored Contacts 1Pair Natural Cosmetic Eye Lenses for Makeup Coloured Lens
$12.00 – $16.00Price range: $12.00 through $16.00AZUEMERALDGRAPHITEHAZELLCY GRAYMARINEMELOCHREQUARTZVERDE -
Select options+ wishlist+ compare
550pcs Coffin Almond Soft Gel Nail Tips False Half Cover Press On Acrylic Nails 11Sizes Fake Nails DIY Manicure Extension Tools
$12.00 – $16.00Price range: $12.00 through $16.0001-550pcs02-550pcs03-550pcs04-550pcs05-550pcs06-500pcs07-440pcs08-550pcs09-400pcs10-550pcs11-550pcs12-550pcs13-500pcs14-550pcs15-550pcs550pc-L Coffin550pc-M Almond550Pc-S Coffin550pc-S Square550pc-S Stiletto550Pc-Toes -
Select options+ wishlist+ compare
Nailpop 600PCS Nail Tips Full Cover Medium Length Ballerina Press On False Nail Extenison Tips with Box for Salons and Home DIY
$9.00 – $11.00Price range: $9.00 through $11.00L-Coffin-600L-Stiletto-600M-Almond-600M-Coffin-600M-Oval-600M-Square-600M-Stiletto-600XXS-Almond-600XXS-Coffin-600XXS-HC-Almond-600XXS-HC-Cofifn-600XXS-HC-Oval-600XXS-HC-Square-600XXS-HC-Stiletto-600XXS-Square-600











Reviews
There are no reviews yet.